Jakie są miejsca warte zobaczenia w Tunezji? Co nas zachwyciło? Zapraszamy do naszej fotorelacji!
Tunezja to częsty kierunek wakacyjny wielu Polaków. I choć miasta znajdujące się w Turcji, Grecji czy Egipcie nadal są najpopularniejszymi kurortami, afrykański kraj położony w północnej części kontynentu staje się z roku na rok coraz chętniej wybierany na urlop. Piękne widoki, ciepełko i różne atrakcje turystyczne – wszystko to postaramy się potwierdzić poniżej.
Tunezja w skrócie
Zacznijmy od szybkiej lekcji na temat Tunezji. Co o niej wiemy?
-
- Tunezja jest położona w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym.
- Tunezja ma dwóch sąsiadów. Graniczy z Algierią i Libią.
- Stolicą Tunezji jest Tunis liczący około 640 tysięcy mieszkańców.
- We wrześniu możemy spodziewać się temperatur rzędu 30-40 stopni Celsjusza.
- W Tunezji można zobaczyć różowe flamingi, także dzikie wielbłądy na terenie pustyni.
- Jedną z atrakcji turystycznych w Tunezji są tereny, na których kręcono Gwiezdne wojny (domy jaskiniowe, miasteczko położone na Saharze).
- Waluta Tunezji to dinar tunezyjski. Nie można go wywozić z kraju.

Sahara Explorer, czyli popularna, dwudniowa wycieczka
Pustynia Sahara była celem naszej dwudniowej wycieczki, gdzie spędziliśmy same przyjemne chwile. W ciągu dwóch dni jej trwania (wyjazd wczesnym rankiem i powrót do hotelu następnego dnia wieczorem) do pokonania były setki kilometrów. Widoki za oknem autokaru i ciekawe postoje z całą pewnością zapobiegły przed znużeniem podróżą. Co można zwiedzić przez te dwie doby? Co znajduje się interesującego w Tunezji?

Pierwszy dzień wycieczki był w miarę spokojny. Dopiero drugi, który rozpoczął się dla nas jeszcze przed wschodem słońca wyjazdem z hotelu położonym przy pustyni, zapewnił moc wrażeń. Mamy nadzieję, że poniższą fotorelacją uda nam się chociaż częściowo przenieść Cię do tunezyjskiego świata. Oczywiście przedstawiamy tylko kilka najciekawszych naszym zdaniem miejsc, które udało nam się uchwycić w obiektywie.
Amfiteatr w Al-Dżamm
Zacznijmy od amfiteatru położonego w Al-Dżamm (El Jem). To jedna z największych budowli z czasów rzymskich. Świetnie zachowany zabytek wpisany na listę UNESCO.

Matmata, czyli tereny Berberów
Krótki, ale wartościowy postój, gdzie mogliśmy oprócz podziwiania pięknych widoków pooglądać domy jaskiniowe, w których żyją Berberowie. Jest to rdzenna ludność zamieszkująca te tereny od wieków. Matmata to coś, co zobaczyć w Tunezji z pewnością warto.

Brama do Sahary, czyli nocleg w Duz
Zachód słońca podziwialiśmy z pustyni, siedząc na grzbietach wielbłądów. Zamiast przejazdu na wielbłądach można było wybrać jazdę po Saharze na quadach.
Słone jezioro Szatt al-Dżarid
Podziwianie wschodu słońca przy słonym jeziorze Szatt al-Dżarid. Ciekawostka: jest to jezioro, w którym latem… nie ma wody. Ekstremalnie wysokie temperatury w najcieplejszych miesiącach sprawiają, że woda wyparowuje, a na powierzchni pozostaje sól.

Ekstremalna jazda po Saharze
Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w trakcie wycieczki na Saharę była przejażdżka po pustyni samochodami terenowymi. Oczywiście kierowca urozmaicił nam jazdę tak bardzo, jak tylko mógł. Krzyków niektórych pasażerów nie brakowało!
Jazda obejmowała jeden z odcinków słynnego rajdu Dakar. Mieliśmy dwa postoje na Saharze. Jeden przy Górze Wielbłąda, czyli górze przypominającej siedzącego wielbłąda. Drugi w głębi pustyni, gdzie przed kilkudziesięcioma laty specjalnie zostało wybudowane miasteczko wykorzystane na planie Gwiezdnych wojen. Obecnie służy jako atrakcja turystyczna w Tunezji.
Oaza w Tauzar
Bryczkami dojechaliśmy do oazy, gdzie rosną między innymi daktylowce. Była to więc szansa, abyśmy mogli na moment schować się w cieniu drzew przed mocnym, afrykańskim słońcem. W oazie zobaczyliśmy, w jaki sposób odbywa się zbiór owoców położonych wysoko na palmach daktylowych. Spróbowaliśmy też świeżych daktylowców prosto z drzewa.

Garść dodatkowych informacji o wakacjach w Tunezji
Wyjazd do Tunezji we wrześniu nie jest złym pomysłem, zwłaszcza gdy ktoś uwielbia temperatury rzędu 30 stopni Celsjusza i będzie tolerował wartości przekraczające nawet 40 stopni Celsjusza w przypadku podróży na południe, czyli Saharę. Warto jednak wybierać hotele, które mają klimatyzację również w pokojach.
W Tunezji można spodziewać się sporej liczby lokalnych turystów. Miasta w tej części Afryki nie są jeszcze na tyle chętnie wybierane na urlop, żeby dominowały tam grupy Europejczyków. Nie stanowi to jednak żadnego problemu, a z pewnością nie wpływa na bezpieczeństwo.

Podczas zwiedzania tunezyjskich miast warto przygotować się na to, że… nie jest czysto. Leżące tu i ówdzie worki ze śmieciami to standard. Jednak zaznaczamy, że jest to często spotykane w tego typu krajach. W hotelach jest już jednak zupełnie inaczej, a tereny je otaczające są zadbane.
Często pojawiają się pytania o jedzenie w hotelu. Nie narzekaliśmy w tej kwestii, ponieważ tam, gdzie mieliśmy nocleg, wybór był bardzo duży. Może i nieco powtarzaliśmy posiłki, ale kuchnia potrafiła nas czasem zaskoczyć czymś zupełnie innym.

Plaże są piaszczyste, czyste, a woda Morza Śródziemnego cudownie ciepła, za czym bardzo tęsknimy, gdy tylko wracamy myślami do Tunezji. Po terenach hotelu krążą animatorzy, którzy codziennie starają się zapewnić rozrywkę dla odpoczywających.
I to tyle, ile chcieliśmy przekazać w tej chwili. Jeśli poczujemy potrzebę dopisania naszym zdaniem czegoś istotnego, z pewnością to zrobimy. Nie krępujcie się, jeżeli jednak macie jakieś pytania. W poniższej sekcji komentarzy (lub za pomocą maila) możecie to zrobić! Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.